kipa90.com! Otteluohjelmat Superpesis ohjelma 2009

Superpesis ohjelma 2009

 Kiteen Pallon Superpesiksen kotiottelut 2009 (.pdf)  

Kiteen Rantakentän vuorot 6.7 - 2.8.2009 (.PDF-tiedostona)
Rautaa rajalta: kotiottelut 2009

KiPa aloitti kotona torstaina 14.5.2009 klo 18:00 ottelulla Vimpelin Vetoa vastaan. Sarjan aloitus oli Helsingissä tiistaina 12.5.2009 klo 18:00 ottelulla Sotkamo – Hyvinkää.

Sarjaohjelman aina uusin versio Superpesiksen sivulta

MIESTEN SUPERPESIS 2009                         31.12.2008

                                                 
Sarjaohjelma 
 
Joukkueet:
Hyvinkään Tahko, Joensuun Maila, Kiteen Pallo-90,
Koskenkorvan Urheilijat, Kouvolan Pallonlyöjät, Puijon Pesis, Kuopio,
Nurmon Jymy, Oulun Lippo, Pattijoen Urheilijat, Raahe,
Sotkamon Jymy, Vimpelin Veto,         
 
ti 12.05.
Sotkamo - Hyvinkää Hki 18.00

to 14.05.
Kitee - Vimpeli 18.00
Kouvola - Kuopio 18.00
Nurmo - PattU,Raahe 18.00
Oulu - Koskenkorva 18.00

su 17.05.
Joensuu - Kouvola 15.00
Hyvinkää - Kitee 17.00
Kuopio - Nurmo 17.00
Koskenkorva - Sotkamo 18.00

ti 19.05.
Hyvinkää - Kouvola 18.00
Nurmo - Joensuu 18.00
PattU,Raahe - Oulu 18.00

to 21.05.
Oulu - Kuopio 18.00
Vimpeli - Hyvinkää 18.00

pe 22.05.
Kitee - Koskenkorva 18.00

su 24.05.
Joensuu - Oulu 18.00
Koskenkorva - Vimpeli 18.00
Kouvola - Nurmo 18.00
Kuopio - Sotkamo 18.00
PattU,Raahe - Kitee 18.00

ti 26.05.
Kitee - Kuopio 18.00
PattU,Raahe - Hyvinkää 18.00

ke 27.05.
Oulu - Hyvinkää 18.00

to 28.05.
Sotkamo - Joensuu 18.00
Vimpeli - PattU,Raahe 18.00

su 31.05.
Hyvinkää - Koskenkorva 18.00
Joensuu - Kitee 18.00
Kouvola - Sotkamo 18.00
Nurmo - Oulu 18.00

ti 02.06.
Kitee - Kouvola 18.00
Koskenkorva - PattU,Raahe 18.00
Oulu - Sotkamo 18.00
Kuopio - Vimpeli 18.00

to 04.06.
Hyvinkää - Kuopio 18.00
Sotkamo - Nurmo 18.00
Vimpeli - Joensuu 18.00

pe 05.06.
Kouvola - Hyvinkää 18.00

su 07.06.
Joensuu - Hyvinkää 18.00
Kouvola - Vimpeli 18.00
Kuopio - Koskenkorva 18.00
Nurmo - Kitee 18.00
Sotkamo - PattU,Raahe 18.00

ti 09.06.
Kitee - Oulu 18.00
Koskenkorva - Joensuu 18.00
PattU,Raahe - Kuopio 18.00
Vimpeli - Nurmo 18.00
Hyvinkää - Kouvola 18.00

to 11.06.
Joensuu - PattU,Raahe 18.00
Nurmo - Hyvinkää 18.00
Oulu - Vimpeli 18.00
Sotkamo - Kitee 18.00
Kouvola - Koskenkorva 18.00

la 13.06.
Oulu - Kouvola 17.00

su 14.06.
Vimpeli - Sotkamo 13.00
Kuopio - Joensuu 17.00
PattU,Raahe - Kouvola 17.00
Koskenkorva - Nurmo 18.00

ti 16.06.
Joensuu - Kitee 18.00
Nurmo - Koskenkorva 18.00
Oulu - PattU,Raahe 18.00

to 25.06.
Koskenkorva - Vimpeli 18.00
Kuopio - Kitee 18.00
PattU,Raahe - Sotkamo 18.00

ti 30.06.
Kitee - Joensuu 18.00
Kouvola - Hyvinkää 18.00
Nurmo - Vimpeli 18.00
Oulu - Sotkamo 18.00


to 02.07.
Vimpeli - Koskenkorva 18.00

pe 03.07.
Kitee - Kuopio 18.00

la 04.07.
Hyvinkää - PattU,Raahe 17.00

su 05.07.
Kouvola - PattU,Raahe 17.00
Nurmo - Koskenkorva 17.00
Sotkamo - Vimpeli 17.00
Joensuu - Kuopio 18.00

ti 07.07.
Hyvinkää - Nurmo 18.00
Kitee - Sotkamo 18.00
Koskenkorva - Kouvola 18.00
PattU,Raahe - Joensuu 18.00
Vimpeli - Oulu 18.00

to 09.07.
Joensuu - Koskenkorva 18.00
Kuopio - PattU,Raahe 18.00
Nurmo - Vimpeli 18.00

pe 10.07.
Kouvola - Hyvinkää 18.00
Oulu - Kitee 18.00

su 12.07.
Vimpeli - Kouvola 13.00
Hyvinkää - Joensuu 18.00
Kitee - Nurmo 18.00
Koskenkorva - Kuopio 18.00
PattU,Raahe - Oulu 18.00

ti 14.07.
Kuopio - Joensuu 18.00
Sotkamo - Oulu 18.00
Vimpeli - Nurmo 18.00

ke 15.07.
Kouvola - Kitee 18.00

to 16.07.
Joensuu - Vimpeli 18.00
Kuopio - Hyvinkää 18.00
PattU,Raahe - Koskenkorva 18.00
Nurmo - Sotkamo 18.00

la 18.07.
Oulu - Nurmo 17.00

su 19.07.
Vimpeli - Kuopio 13.00
Sotkamo - Kouvola 17.00
Koskenkorva - Hyvinkää 18.00

ti 21.07.
Kitee - Joensuu 18.00
Sotkamo - PattU,Raahe 18.00

ke 22.07.
Kouvola - Oulu 18.00

to 23.07.
Hyvinkää - Oulu 18.00
Joensuu - Sotkamo 18.00
Koskenkorva - Nurmo 18.00
Kuopio - Kitee 18.00
PattU,Raahe - Vimpeli 18.00

su 26.07.
Vimpeli - Koskenkorva 13.00
Oulu - Joensuu 17.00
Sotkamo - Kuopio 17.00
Kitee - PattU,Raahe 18.00
Nurmo - Kouvola 19.00

ti 28.07.
Hyvinkää - Kouvola 18.00
Sotkamo - Oulu 18.00
Koskenkorva - Kitee 18.00

to 30.07.
Hyvinkää - Vimpeli 18.00
Joensuu - Nurmo 18.00
Kuopio - Oulu 18.00
PattU,Raahe - Sotkamo 18.00

su 02.08.
Kouvola - Joensuu 17.00
Nurmo - Kuopio 17.00
Sotkamo - Koskenkorva 17.00
Kitee - Hyvinkää 18.00

ti 04.08.
Oulu - PattU,Raahe 18.00
Joensuu - Kuopio 18.00

to 06.08.
Hyvinkää - Sotkamo 18.00
Koskenkorva - Oulu 18.00
Kuopio - Kouvola 18.00
PattU,Raahe - Nurmo 18.00
Vimpeli - Kitee 18.00


Puolivälierät:
su 9.8, ti 11.8, to 13.8, la 15.8, tarvittaessa su 16.8, ti 18.8, to 20.8
Välierät: su 23.8, to 27.8, la 29.8, tarvittaessa su 30.8, ti 1.9

Loppuottelut:
la 5.9, su 6.9, la 12.9, tarvittaessa su 13.9, la 19.9

Pronssiottelut:
la 5.9, su 6.9 ja tarvittaessa to 10.9 / la 12.9

Superpesis Oy pidättää oikeudet muutoksiin.

Miesten Superpesiksen sarjajärjestelmä 2009:

Runkosarja
 
Kaksinkertainen runkosarjan lisäksi pelataan paikallislohkot. Paikallislohkot ovat Oulu-Pattijoki-Sotkamo, Kuopio-Joensuu-Kitee ja Koskenkorva-Vimpeli-Nurmo, jotka pelataan kaksinkertaisena sarjana ja Kouvola-Hyvinkää, joka pelataan nelinkertaisena sarjana.

 Puolivälierät, välierät sekä loppu- ja pronssiottelut
 
Puolivälierät pelataan ottelupareina paras seitsemästä - järjestelmällä (1-8,2-7,3-6 ja 4-5). Välierä- ja loppuottelut pelataan ottelupareina paras viidestä –järjestelmällä, pronssiottelut paras kolmesta -järjestelmällä. Runkosarjassa parhaiten sijoittunut joukkue kohtaa runkosarjassa heikoimmin sijoittuneen joukkueen.
 
Putoaminen ja nouseminen

Runkosarjassa 10. ja 11. sijoittuneet joukkueet pelaavat karsintaottelut putoamisesta paras viidestä -järjestelmällä. Otteluparin voittaja säilyttää paikkansa Superpesiksessä kaudelle 2010 ja otteluparin häviäjä putoaa Ykköspesikseen kaudelle 2010. Ykköspesiksen kaksi parasta joukkuetta nousee Superpesikseen kaudelle 2010.


 


VkMaTiKeToPeLaSu
0527 28 29 30 31 01 02
0603 04 05 06 07 08 09
0710 11 12 13 14 15 16
0817 18 19 20 21 22 23
0924 25 26 27 28 29 01
Kotiottelu
Vierasottelu
Muu merkintä